Belépés

Tartalom megosztás

Címlap | Hírolvasó

Reflexológia

A reflexológia csodálatos módja a természet öngyógyító képességeinek kihasználására.
A kézen és a lábon reflexpontok találhatók, melyek összeköttetésben állnak a szervekkel, mirigyekkel és testrészekkel. Ha ezeket a pontokat masszírozzuk, visszahatás keletkezik a hozzátartozó szervben, testrészben. A reflexmasszázzsal megtarthatjuk egészségünket, helyreállíthatjuk testünk normális működését, betegségeket gyógyíthatunk és gyógyszeres, orvosi kezelés mellett kiegészítő terápiaként is használhatjuk.
Már az ősi egyiptomi gyógyászatban is alkalmazták a kéz és a láb reflexzónáinak masszírozását. A kézmasszázs technikája nagyon egyszerű, bárhol bárki alkalmazhatja. Ha például valakinek megfájdul a feje értekezleten vagy színházban, könnyen megszüntetheti kézmasszírozással anélkül, hogy bárkinek is feltűnne.

A reflexológia története

A lábak és a kezek reflexzónamasszázsát mint az egészségmegőrzés természetes módját sok nép ősidők óta ismeri. Valószínűleg olyan idősek, mint az akupunktúra vagy az akupresszúra.

Az egyiptomi Szakkarában feltárt orvossír festményein - amely több mint 4000 évvel ezelőtti - szabályszerű kéz- és talpmasszázskezelés látható.
A kínaiak is alkalmazták a reflexológiát, az akupunktúrával együtt. Egy kínai orvos, Váng Vej a Kr. e. 4. században akupunktúrás tűket szúrt betegeibe, majd hüvelykujjaival erősen nyomta a talpukat. Úgy vélte, hogy a folyamatos nyomás gyógyító energiát szabadít fel a betegek szervezetében.
Egyiptom és Kína az ókorban az orvoslás két kiemelkedő központja volt, tanaik elterjedtek az egész világon.
Nyugaton 1917-ben jelent meg dr. William Fitzgerald amerikai orvos Zónaterápia című könyve. Fitzgerald doktor az indiánok gyógymódszerei közül a reflexterápiát, a talpmasszázst használta betegein. Azt tapasztalta, hogy a reflexológiával kezelt betegeinek csökkent a fájdalma, mozgáskészségük javult, s a műtéti beavatkozás után kezelt betegeknél felgyorsultak a természetes gyógyulási folyamatok.
1938-ban jelent meg Eunice Ingham Gyógyító lábmasszázs című könyve. Ingham doktornő évekig dolgozott Fitzgerald doktorral. és betegeiken alkalmazták a talpmasszázst. Majd feladta kórházi állását és mint reflexológus magánrendelőt nyitott.

Mi a reflexológia?

A reflexológia tapasztalatokon alapuló tudomány. A reflexzónák olyan idegpontok; amelyek egy-egy távoli testrésszel kapcsolatban vannak. Az egész testen mindenütt találhatunk reflexzónákat.
A talp masszázsával a központi idegrendszerre, vérkeringésre, belső szervekre gyakorolhatunk hatást. A reflexológia célja főként a megelőzés, de bizonyos betegségek kiegészítő kezeléseként is nagyon fontos.
A reflexológiás kezelésnek elsősorban a vérkeringést kell élénkítenie, hogy ily módon a szervezet hamarabb megszabaduljon a salakanyagoktól. A reflexológia a fájdalomérzést is befolyásolja oly módon, hogy a hipofízisben (agyalapi mirigy) fokozza az endorfinoknak (fájdalomcsillapító anyagok) az elválasztását. A reflexológiás kezelés akkor hatásos igazán, ha nemcsak egy betegség, hanem az egész szervezet kezelésére irányul, így ugyanis javul valamennyi élettani működés, és felgyorsulnak a gyógyító folyamatok.
Tehát a reflexológia teljesen veszélytelen kezelési mód, nincs káros mellékhatása, lazító hatású beavatkozás. Mindenkit szabad masszírozni a csecsemőtől az aggastyánig egyaránt.

Mikor nem ajánlott a terápia alkalmazása?

- heveny gyulladás a viszerekben, vénákban, trombózis
- magas láz
- gomba okozta megbetegedés
- üszkösödés a lábon
- dagadt, ödémás láb
- fertőző betegségek
- veszélyeztetett terhesség
- súlyos cukorbetegség
- súlyos szívbetegség, pacemaker használata